Bardzo jestem zadowolona, że na mojej Alma Mater odbyła się niezwykle interesująca, dwudniowa konferencja "Brzask czy zmierzch prawa autorskiego" oraz, że mogłam w niej uczestniczyć. Jednakowoż, jako adwokatka reprezentująca interesy artystów, uwagi mam ;)
Byłam, na przykład, w wielkim szoku słuchając ostatniego panelu na konferencji, o prowokacyjnym tytule "Autorstwo przyszłości". Z ogromnym zdziwieniem, i niemniejszym wewnętrznym sprzeciwem, wysłuchałam opinii kilku spośród prelegentów, że właściwie tradycyjnie rozumiane, powiązane z osobą twórcy, Prawo Autorskie praktycznie nie jest już potrzebne, a należałoby się zastanowić nad udzielaniem "prawa do autorstwa" wytworów sztucznej inteligencji. Dla mnie w tej chwili emocje sięgnęły zenitu.
Artyści! jestem z Wami. I będę wciąż to potarzać - AI jest wtórne - uznanie ochrony tej "twórczości", charakteryzującej się zerowym wkładem nowości i oryginalności, będącej mixem dokonań dotychczas tworzących AUTENTYCZNYCH ARTYSTÓW, byłoby zabójcze może nie dla osobowości artystów, bo oni zawsze będą tworzyć z potrzeby serca (o ile tylko czas im na to powoli), ale dla ich egzystencji jako ludzi, jako szanowanych i uznawanych, a przede wszystkim doskonale wykształconych w swoim fachu i potrzebujących zleceń, a także przecież wsparcia państwa, członków społeczeństwa.
Co istotne - Artyści często – zupełnie przeciwnie niż prawnicy zajmujący się Prawem Autorskim albo pieniacze dochodzący w sądach ochrony praw do utworów, które nie mają faktycznej twórczej wartości - NIE ZNAJĄ lub NIE ROZUMIEJĄ Prawa Autorskiego i nie wiedzą nawet, czego mogą na jego podstawie oczekiwać.
Znam sytuację artystów i wiem, że potrzebują zapisów gwarancyjnych zawartych w Prawie Autorskim, głównie dlatego, że, tak naprawdę, dopiero zaczynają się z nim zaznajamiać, być częścią rynku sztuki, który jest ich macierzystym rynkiem PRACY - a w związku tym, potrzebują godziwego i zapewniającego godne życie wynagrodzenia za swoją ciężką, a niezwykle wartościową pracę. W przeciwnym wypadku, coraz mniej młodych ludzi będzie wybierało studia artystyczne i decydowało się na zawód Artysty. Spowoduje to coraz mniejszy dopływ nowych, oryginalnych i prawdziwie poruszających dzieł sztuki, co będzie dla społeczeństwa rzeczywistą katastrofą.
Kancelaria Adwokacka
Adriana Szczęśniak - Majcher
ul. św. Wawrzyńca 39/5
31-052 Kraków
Zdjęcia: Piotr WERNER, Adriana Szczęśniak-Majcher, Barbara Bogacka
Copyright ©Adriana Szczęśniak-Majcher Kancelaria Adwokacka -Design by Adriana Szczęśniak-Majcher
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.