Artyści w obliczu wyzwań sztucznej inteligencji. 2

19 listopada 2024

Dzieła sztuki tworzone tradycyjnie i wytwory działania sztucznej inteligencji (AI) różnią się na wielu poziomach — zarówno na etapie tworzenia, refleksji, jakie wzbudzają w odbiorcy, a także filozofii, która stanowi podstawy ich istnienia.

 

     W przypadku sztuki tradycyjnej proces tworzenia opiera się na manualnych umiejętnościach, talentach i intuicji artysty, korzystającego z narzędzi takich jak pędzle, farby, dłuta czy ołówki.

     Techniki takie jak malarstwo, rzeźba czy rysunek wymagają lat praktyki, a twórczość ma charakter indywidualny i związany z emocjami, intencjami oraz wykształceniem twórcy. Co za tym idzie, proces powstawania dzieła sztuki i jego ostateczny kształt, stanowią wynik sprzężenia indywidualnej wizji, doświadczeń oraz kontekstu kulturowego, w którym był wychowywany.

  Wytwory AI są natomiast generowane przez programy komputerowe, które wykorzystują algorytmy uczące się na podstawie danych wejściowych (tzw.inputu). Proces ich powstawania może być automatyczny lub delikatnie wspomagany przez człowieka. Rezultaty działania AI są zatem trudne do przewidzenia i nie jest łatwo osiągnąć oczekiwany efekt. Atutem jest z pewnością to, że produkt wygenerowany przez sztuczną inteligencję powstaje w zasadzie błyskawicznie i nie wymaga posiadania umiejętności artystycznych przez osoby korzystające z tego narzędzia. Co jednak najistotniejsze, ponieważ AI potrafi jedynie naśladować style artystyczne, ale nie posiada wrażliwości artystycznej, jej "kreatywność" jest mocno ograniczona i nigdy sama nie stworzy nowych pomysłów, ani oryginalnej estetyki.

 

     Jest to zdecydowanie bardzo pozytywna informacja dla tych, którzy obawialiby się, czy w świecie przyszłości będzie jeszcze miejsce dla artystów korzystających ze swojej bogatej wyobraźni, aby stworzyć coś, co nigdy wcześniej nie widziało światła dziennego.

 

Jeżeli nie chcemy kręcić się w kółko i być skazani na ciągłe mielenie tego samego materiału, który wypluwa porównywalnej jakości i urody "obrazki", nie możemy odsuwać na margines prawdziwych artystów, w których rodzi się ziarnko twórczości, następnie dojrzewa w inkubatorze ich wyobraźni, żeby w końcu, w wyniku praktycznie niemożliwego do opisania zbiegu różnych współrzędnych doprowadzić do powstania wiekopomnego dzieła.

 

 

KONTAKT ZE MNĄ >

Kancelaria Adwokacka 

Adriana Szczęśniak - Majcher 

 

ul. św. Wawrzyńca 39/5

31-052 Kraków

Zdjęcia: Piotr WERNER, Adriana Szczęśniak-Majcher, Barbara Bogacka

 Copyright ©Adriana Szczęśniak-Majcher Kancelaria Adwokacka -Design by Adriana Szczęśniak-Majcher

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.